1)
μια τετοια μελετη μπορει να γινει συφωνα με τον κανονισμο της πολυκατοικιας;
Πώς να σου απαντήσει κάποιος χωρίς να έχει διαβάσει τον κανονισμό της οικοδομής;
Το θέμα γίνεται αντικείμενο νομικού και όχι μηχανικού. Καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον δικηγόρο πρώτα.
Έλεγξε αν υπάρχει σχετική απόφαση της Γενικής Συνέλευσης της οικοδομής.
Την ανάθεση για την εκπόνηση της μελέτης ποιος στη δίνει; Ο Διαχειριστής; Να υπογράψεις οπωσδήποτε συμφωνητικό.

2)
Θα πρεπει να μετρησω σωματα και στηλες του δικτυου ανα διαμερισμα για να ειμαι ακριβης; Υπαρχει αλλος προσεγγιστικος τροπος;
Αν και δεν είμαι μηχανολόγος, νομίζω ότι το να μετρήσεις τις θερμίδες των υπαρχόντων σωμάτων είναι το πρώτο που πρέπει να κάνεις.
Όπως επίσης και τις απώλειες κάθε διαμερίσματος.
Όμως, έχει σημασία αν τα διαμερίσματα στα οποία θα κατανεμηθούν οι δαπάνες θέρμανσης είναι γειτονικά ή όχι.
Υπάρχει ωρομέτρηση, θερμιδομέτρηση, τίποτα;

3)
ποσο κοστολογειται μια τετοια μελετη;
Οι αμοιβές είναι ελεύθερες και καθορίζονται κατόπιν διαπραγμάτευσης με τον πελάτη μας.
Κατά τη γνώμη μου υπολόγισε (αν είσαι νέος συνάδελφος) 20¤ την ώρα απασχόλησής σου. Θεωρώ ότι είναι το απολύτως ελάχιστο αν θέλει κάποιος να επιβιώσει ως μηχανικός και όχι απλώς να βγάλει τη χρονιά.
Στην αμοιβή αυτή θα πρέπει να προσθέσεις την αμοιβή για την ευθύνη που αναλαμβάνεις αναλόγως της εργασίας βέβαια. Άλλοι οι κίνδυνοι και οι ευθύνες για μια στατική μελέτη, άλλοι για μια αρχιτεκτονική μελέτη, άλλοι για μια ηλεκτρολογική μελέτη κι άλλοι για μια μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης.
Πάντα να έχεις υπόψη σου ότι μπορεί να χρειαστείς δικηγόρο και να τρέχεις στα δικαστήρια. Σε μια τέτοια απευκταία περίπτωση θα δώσεις με το καλημέρα 300¤.
Ακόμα και μια μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης έχει κινδύνους. Ένας θιγόμενος ιδιοκτήτης μπορεί να σου ζητά με αγωγή τα ρέστα.